Digitálna pozemská televízia

Televízne vysielanie cez bežnú anténu bolo už pred pár rokmi na Slovensku nahradené digitálnou pozemskou televíziou (DVB-T).Potrebujete k nemu DVB-T set-top box alebo televízny prijímač vybavený tzv. DVB-T tunerom a vhodnú anténu (v mnohých miestach je práve kvalitný príjem obrazu závislý od vhodne zvolenej antény). Základná ponuka programov slovenských verejnoprávnych a komerčných staníc, ktoré vysiela spoločnosť Towercom je bezplatná, v mnohých miestach ju dopĺňa aj bezplatná alebo platená ponuka regionálnych a ďalších staníc šírená regionálnymi operátormi. Platené služby vyžadujú zakúpenie dekódovacej karty a set-top boxu alebo karty s CAM modulom, ktorý je potrebný v prípade že chcete sledovať platené kanály cez televízny prijímač vybavený DVB-T tunerom.

IPTV


O IPTV hovoríme vtedy, ak sa televízny signál prenáša v digitálnej podobe pomocou pripojenia k internetu. Pomocou špeciálneho zariadenia (set-top box) sa tento signál konvertuje tak, aby sa vysielanie mohlo zobraziť na vašom TV prijímači. IPTV sa zvykne často označovať ako digitálna televízia. Na rozdiel od klasického analógového vysielania ponúka IPTV rozšírenú funkcionalitu (závisí to od konkrétneho operátora), vysielanie môžete napríklad zastaviť, pretočiť, spustiť program odznova alebo si ho nahrať, jemožné sledovať programy z archívu, alebo si prezerať filmy v interaktívnej videopožičovni.


V princípe sa rozlišujú dva typy IPTV – najrozšírenejším je poskytovanie takejto služby len v sieti daného operátora, prostredníctvom jeho rozvodov. Stále častejšie je ale možné sledovať IPTV aj pomocou bežného pripojenia na internet,kde poskytovateľ televízie nemusí byť zároveň aj poskytovateľom danej internetovej prípojky. Pri tomto spôsobe je možné využiť nielen sledovanie na TV obrazovke cez set-top box, ale aj cez tablet, smartfón či bežný počítač (PC). Tento spôsob sledovanie televízie sa nazýva aj OTT (over-the-top) alebo multiscreen.

Na používanie IPTV nepotrebujete najmodernejší televízor s plochou obrazovkou (či už LCD alebo plazmový), signál dokáže spracovať väčšina starších modelov televíznych prijímačov, stačí, ak majú tzv. konektor SCART alebo CBVS, pomocou ktorého sa k TV pripája napríklad video.
Pre sledovanie programov vo vysokom rozlíšení sa však odporúča používať televízor s označením HD Ready alebo FullHD, prípadne UHD.


Káblová televízia

Vo väčšine miest na Slovensku a mnohých obciach je možné získať televízny príjem prostredníctvom káblového operátora. V minulosti to bolo najmä analógové vysielanie, ktorého obmedzením je nemožnosť sledovať programy vo vysokom rozlíšení (HD) a takisto malý rozsah programovej ponuky (obyčajne len niekoľko desiatok staníc),výhodou zasa jednoduchá inštalácie bez potreby set-top boxu. Dnes je už veľmi rozšírené digitálne káblové vysielanie (skratka DVB-C), ktoré ponúka často stovky televíznych programov a vysokú kvalitu obrazu. Pre sledovanie digitálnej káblovej televízie je potrebný osobitný set-top box (dodá Vám ho káblový operátor) a bežný televízor alebo televízny prijímač s tzv. DVB-C tunerom. V druhom prípade Vám poskytovateľ káblovej TV dodá len tzv. CAM modul a dekódovaciu kartu, ktorú si vložíte do vyššie uvedeného televízora.


Koaxiálne pripojenie / Káblové pripojenie


Mnohí z vás využívajú na príjem televízneho signálu vo vašej domácnosti káblové rozvody, napríklad od spoločnosti UPC, Satro alebo miestnej káblovky. Tieto isté rozvody, tzv. koaxiálne, sa môžu využiť aj na pripojenie k internetu – pokiaľ váš operátor túto službu prevádzkuje. Cez koaxiálne rozvody je možné zabezpečiť v súčasnosti zabezpečiť televíziu vo vysokom rozlíšení aj s najmodernejšími funkciami ako TV archív, video požičovňa, nahrávanie alebo HbbTV.

Satelitná televízia

Najväčšia časť Slovákov prijíma televízne vysielanie prostredníctvom satelitnej antény a set-top boxu (nemýliť si so set-top boxom pre IPTV).Prostredníctvom satelitnej TV môžete sledovať programy z desiatok až stoviek družíc,pričom množstvo programov je bezplatných a tzv. nekódovaných, čiže ichmôžete prijímať aj bez paušálu či osobitnej karty. Väčšina staníc v slovenskom a českom jazyku je ale dostupná len pri objednaní digitálnej satelitnej TV od niektorého poskytovateľa. Niektorí poskytovatelia zabezpečia vybavenie – od antény/paraboly, cez kabeláž až po set-top box a inštaláciu v rámci zriadenia služby, inokedy je možné si osobitne objednať len dekódovaciu kartu a vybrať si set-top box a ďalšie príslušenstvo samostatne v obchodoch so spotrebnou elektronikou alebo v špecializovaných predajniach satelitnej techniky,ktoré nájdete v každom meste aj vo väčších obciach.Kvalitná inštalácia antény je predpokladom pre spokojnosť s kvalitou obrazu, pokiaľ si na ňu netrúfate, zverte ju radšej odborníkom. Satelitná televízia predstavuje stabilný príjem programov, výpadky sa obyčajne objavia len pri veľmi nepriaznivom počasí – silná búrka alebo veľmi husté sneženie.


Set-top box


Ide o zariadenie, ktoré je nevyhnutné mať v domácnosti v prípade, že sa rozhodnete využívať službu IPTV – digitálnu televíziu prostredníctvom internetu
alebo digitálnu televíziu vášho káblového operátora. Slúži na spracovanie dát a zobrazenie vysielania na vašom televíznom prijímači. Operátori zákazníkom ponúkajú spolu so službou, najčastejšie za jednorazový úvodný poplatok, ktorý sa pohybuje v desiatkach eur, prípadne za mesačný prenájom. Ak máte vlastný set-top box, ktorý vám napríklad ostal po uplynutí viazanosti u daného operátora, nemusí sa dať využiť na príjem signálu od iného operátora, keďže poskytovatelia často tieto zariadenia nastavujú podľa technických parametrov vlastných sietí.
 

Sieťové a lokálne nahrávanie

Pokiaľ chcete sledovať určitý televízny program a neviete byť pri prijímači v danom čase, môžete si pri niektorých IPTV poskytovateľoch toto vysielanie nahrať. Reláciu, ktorú chcete nahrať je nevyhnutné vopred označiť.Výhodou sieťového nahrávania (označuje sa aj nPVR) oproti nahrávaniu na pevný diskset-top boxu (skratka PVR) je, že môžete nahrávať v rovnakom čase prakticky ľubovoľný počet relácií, na rozdiel od lokálneho nahrávanie, kde je limitom počtu paralelných nahrávaní obyčajne rýchlosť pripojenia set-top boxu.Poskytovatelia služby obyčajne limitujú sieťové nahrávanie objemom miesta na serveri, kde nahrávky užívateľov ukladajú ako aj lehotou, počas ktorej je možné nahrávkou disponovať. Alternatívou k sieťovému nahrávaniu je funkcia TV archív.


Startover TV

Funkcia IPTV alebo digitálnej káblovej TV pri ktorej je možné jednoduchým zatlačením tlačidla začať sledovať práve pozerajú reláciu znovu od začiatku, čo je vhodné keď prídete k televízoru už keď daná relácia beží.


Timeshift

Táto funkcia IPTV umožňuje zastaviť práve prebiehajúcu reláciu, pretočiť záznam späťa pozrieť si zaujímavý moment znovu. Výhodné aj keď pozeráte napínavý film a potrebujete si počas neho odskočiť spraviť kávu – vysielanie pozastavíte jediným tlačidlom na diaľkovom ovládači a po návrate program pokračuje tam kde ste ho zastavili.


Triple play


Ako Triple play sa najčastejšie označujú telekomunikačné služby, ktoré je vám operátor schopný poskytnúť v jednom balíku. Zahŕňajú pripojenie na internet, digitálnu televíziu a telefonovanie (nemyslí sa ním mobilné telefonovanie, ale telefonovanie cez internet ako alternatíva klasickej pevnej linky). Využitie všetkých troch služieb spravidla prináša úspory oproti situácii, kedy by ste každú z nich samostatne platili inému poskytovateľovi. Objednanie balíka služieb nie je podmienené využívaním všetkých troch, môžete si zvoliť ich vlastnú kombináciu (napríklad iba internet a digitálnu televíziu).
Situácia,keď operátor ponúkne s inými službami aj mobilné telefonovanie sa nazýva quadplay (štyri služby v jednom).

TV archív

Ide o funkciu IPTV prípadne digitálnej káblovej televízie, kedy poskytovateľ internetu nahráva televízne vysielanie pevne definovaného zoznamu televíznych staníc na svoje servery bez toho, aby bolo nutné si nahrávanie vopred plánovať. Túto nahrávku uchováva po presne definovaný počet dní, po ktorom sa najstarší deň premaže záznamom z nového dňa – dĺžka nahrávania sa u jednotlivých poskytovateľov líši, spravidla od troch do 30 dní. Klient si prostredníctvom set-top boxu môže vybrať zo zoznamu nahraných relácií jej prehratie výberom na obrazovke. TV archív môže byť bezplatnou súčasťou televíznej služby, alebo osobitne spoplatnený.Videopožičovňa

Cez IPTV alebo digitálnu káblovú TV si môžete u mnohých poskytovateľov vybrať aj z bohatej filmotéky prostredníctvom navigácie v set-top boxe. Podobne ako v minulosti v požičovniach kaziet či DVD, aj tu si vyberiete film a zaplatíte za jeho sledovanie obyčajne na dobu 24 a viac hodín alebo máte filmy k dispozícii v rámci určitého balíčka. Za film následne zaplatíte v najbližšej faktúre vášho operátora.